01.12.2008, Scenariusze
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 01.12.2008 - poniedziałek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący – oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Uroki zimowej pory.
Temat dziennego ośrodka pracy: Pejzaż zimowy.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
· Znajomość aktualnej pory roku.
· Utrwalenie nazw podstawowych figur geometrycznych.
Cele rewalidacyjne:
· Ćwiczenia grafomotoryczne.
· Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
· Doskonalenie poprawnej wymowy.
· Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
· Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
· Dziecko dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w zależności od pory roku, potrafi określić cechy danej pory roku oraz dzieli się wrażeniami z obserwacji.
· Formułuje odpowiedzi na pytania.
· Wypowiada się na temat ilustracji.
· Przepisuje tekst według wzoru.
· Nazywanie podstawowych figur geometrycznych.
Metody pracy:
· Oparte na działaniu praktycznym.
· Obserwacja kierowana i spontaniczna.
· Swobodna pogadanka.
· Metoda Dennisona.
Formy pracy
· Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka literowa napisu ZIMA, wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Zima", ilustracje przedstawiające drzewa wiosną, latem, jesienią i zimą, obrazek do kolorowania na czarnej kartce, pasta do zębów.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
1. Przywitanie z dziećmi.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
1. Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych. („Od Pętelki do literki”)
2. Rysowanie szlaczków w zeszycie.
3. Doskonalenie umiejętności zapisywania własnego imienia i nazwiska.
4. Wprowadzenie do tematu – słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. "Zima" czytanego przez nauczyciela.
5. Wypowiedzi na temat treści wiersza.
o Na jaką porę roku czekamy ?
o Co zmieni się w przyrodzie wraz z nadejściem zimy ?
o Komu zima sprawi największą radość ?
o Czy wszyscy jednakowo cieszą się z zimowej pogody ?
o Jakie zabawy na śniegu i lodzie najbardziej lubicie ?
6. Analiza 4 ilustracji przedstawiających : drzewa wiosną, latem, jesienią i zimą, wybór na podstawie charakterystycznych cech zimowego drzewa i uzasadnienie go.
Następnie ułożenie z rozsypanki literowej napisu ZIMA i umieszczenie go pod ilustracją i odczytanie .
7. Krótka rozmowa na temat charakterystycznych cech zimy .
Pytania pomocnicze skierowane do dzieci :
- Jaką mamy pogodę zimą?
- Jak wygląda las zimą ?
- Jak spędzamy czas wolny zimą?
- W jaki sposób pomagamy zwierzętom? itp.
8. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
9. Ćwiczenia matematyczne:
o Rozróżnianie, grupowanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej – Świat tonie w bieli, kolorowanie zimowego pejzażu za pomocą pasty do zębów.
IV Zajęcia końcowe
lPorządkowanie stanowisk pracy.llPodsumowanie zdobytych wiadomości.l3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
4. Pożegnanie z dziećmi.
Cz. Janczarski
Zima
Bure chmury w dal płyną,
nad doliną, niziną...
Może spadną na głowę
białe gwiazdki śniegowe ?
Dmie wiatr chłodny, niemiły
drzewa liście zgubiły,
odleciały już ptaki
i las cichy jest taki...
Przychodź zimo, nie zwlekaj !
Każdy ciebie już czeka,
zając ciepłe ma futro,
możesz przyjść choćby jutro.
Ubierz naszą jabłonkę
w białą śnieżną koronkę
przykryj pola zamiecią,
dużo śniegu daj dzieciom.
Cz. Janczarski
Zima
Bure chmury w dal płyną,
nad doliną, niziną...
Może spadną na głowę
białe gwiazdki śniegowe ?
Dmie wiatr chłodny, niemiły
drzewa liście zgubiły,
odleciały już ptaki
i las cichy jest taki...
Przychodź zimo, nie zwlekaj !
Każdy ciebie już czeka,
zając ciepłe ma futro,
możesz przyjść choćby jutro.
Ubierz naszą jabłonkę
w białą śnieżną koronkę
przykryj pola zamiecią,
dużo śniegu daj dzieciom.
Cz. Janczarski
Zima
Bure chmury w dal płyną,
nad doliną, niziną...
Może spadną na głowę
białe gwiazdki śniegowe ?
Dmie wiatr chłodny, niemiły
drzewa liście zgubiły,
odleciały już ptaki
i las cichy jest taki...
Przychodź zimo, nie zwlekaj !
Każdy ciebie już czeka,
zając ciepłe ma futro,
możesz przyjść choćby jutro.
Ubierz naszą jabłonkę
w białą śnieżną koronkę
przykryj pola zamiecią,
dużo śniegu daj dzieciom.
Cz. Janczarski
Zima
Bure chmury w dal płyną,
nad doliną, niziną...
Może spadną na głowę
białe gwiazdki śniegowe ?
Dmie wiatr chłodny, niemiły
drzewa liście zgubiły,
odleciały już ptaki
i las cichy jest taki...
Przychodź zimo, nie zwlekaj !
Każdy ciebie już czeka,
zając ciepłe ma futro,
możesz przyjść choćby jutro.
Ubierz naszą jabłonkę
w białą śnieżną koronkę
przykryj pola zamiecią,
dużo śniegu daj dzieciom.
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]