2.LATO, wiersze dla dzieci, wiersze różnych autorów na różne okazje
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
L A T O
Czerwiec
To miesiąc kończący zajęcia szkolne i rozpoczynający okres wakacji. Nazwa miesiąca pochodzi od czerwia pszczelego. W czerwcu kwitną: akacje, róże, chabry i maki. Dojrzewają truskawki, czereśnie i wiśnie. Charakterystyczne czerwcowe święta to: Dzień Dziecka, Boże Ciało, zakończenie roku szkolnego, Dni Morza, Sobótka czyli Noc Świętojańska i Dzień Ojca.
Lipiec
Nazwa pochodzi od kwitnienia lip. To okres wakacji, wypoczynku i wyjazdów urlopowych. Zaczynają się żniwa, pola są żółto-złote od zbóż, w których kwitną maki, kąkole i chabry. Dojrzewają maliny i agrest. Kwitną malwy, słoneczniki, szałwia i piwonie.
Sierpień
Nazwa pochodzi od sierpa żniwnego używanego dawniej do ścinania zboża. Jest to miesiąc kończących się żniw, plecie się wieńce dożynkowe z ostatnich zbiorów, przygotowuje niektóre przetwory na zimę. Dojrzewają borówki, jarzębiny i jeżyny. Odlatują słowiki i bociany. Najbardziej charakterystyczne obrzędy sierpniowe to święto plonów – dożynki z nieodłącznym atrybutem – wieńcem splecionym z różnych rodzajów zbóż, ozdobionych dodatkowo gałązkami leszczyny, jarzębiny, kwiatami i wstążkami. Trwają przygotowania do rozpoczęcia nowego roku w szkole.
Szuchowa Stefania
"Morskie muszelki"
Ile wody! Ile piasku!
Mruży oczy Jaś od blasku.
Tu muszelka... Tam muszelka...
Będzie z tego radość wielka.
Ta muszelka jest różowa...
Inną niesie fala nowa.
Koło bosych nóżek rzuci
i do morza szumiąc wróci...
Na plaży I. Ratajczak
Chlapu – plastu, już od brzasku
Budujemy miasto z piasku
Piękne miasto nad miastami
W jakim nie mieszkamy sami
Domy barwne aż nad podziw
Fruwa się w nich, czy też chodzi?
Można by tu żyć wspaniale
Gdyby deszcz nie padał wcale
Wakacyjne rady W. Badalska
...